12 stycznia, 2021

USED TO & WOULD

Obu z nich używamy do mówienia o przeszłości, lecz czym tak naprawdę się od siebie różnią? I czy w ogóle się różnią? O tym się dowiesz w dzisiejszym poście!

1. USED TO

Used to jest świetnym narzędziem do wypowiadania się na temat przeszłości i opowiadania o różnych rzeczach, które kiedyś robiliśmy i które trwały przez jakiś czas w przeszłości. Konstrukcji “Used to” nie używamy zaś, do mówienia o czymś co się działo tylko przez chwilę, albo wydarzyło się nagle.

Konstrukcja jest dość prosta i to o czym trzeba pamiętać to, że w zdaniu twierdzącym do “used to” dodajemy tylko bezokolicznik i już mamy gotowe zdanie!
Lecz w przeczeniach i pytaniach “used to” traktujemy jak każdy inny czasownik w czasie past simple. W przeczeniu wstawiamy “didn’t”, a nasze “used to” gubi końcówkę -ed. Analogicznie robimy w pytaniach, tylko dodajemy jeszcze inwersję, np. did you use to dance a lot?

OSOBA + USED TO + BEZOKOLICZNIK
OSOBA + DIDN’T + USE TO + BEZOKOLICZNIK
DID + OSOBA + USE TO + BEZOKOLICZNIK ?

2. Czym się różni “used to” od past simple i czy możemy je stosować zamiennie?

Śmiało można powiedzieć, że “used to” zdecydowanie bardziej pasuje do mówienia o przeszłych zwyczajach i przyzwyczajeniach, o tym co się kiedyś powtarzało lub trwało przez jakiś czas. A past simple wyraża raczej jednorazowe czynności, z reguły krótkie oraz zakończone i nie pokreśla, że dana aktywność albo sytuacja była powtarzana, albo dłużej trwała.
Lecz nie mogę powiedzieć, że nie można używać ich zamiennie, bo za pomocą past simple też można wyrazić co robiło się w przeszłości, aczkolwiek może mieć to trochę inne znaczenie i niezawsze jest jasne czy ta czynność jest wciąż prawdziwa, czy już nie.
Spójrzcie na te przykłady:

We went to school together / We used to go to school together.
– Poszliśmy razem do szkoły/ (Kiedyś) chodziliśmy razem do szkoły.
W tym przypadku w zależności od tego, który sposób wybierzemy, możemy przekazać inną informację. Pierwszym sposobem możemy powiedzieć, że ogólnie byliśmy razem w tej samej szkole (nie mówimy tu dosłownie o chodzeniu razem do szkoły, tylko byciu w tej samej szkole), ale też, że np. poszliśmy razem do szkoły (wczoraj, albo jakoś niedawno, ale wtedy ta czynność ma charakter jednorazowy).
Drugim sposobem wyrażamy to, że kiedyś dosłownie chodziliśmy razem do szkoły, bo np. byliśmy sąsiadami 🙂 I wtedy jest to czynność powtarzająca się w przeszłości- typowe used to.

Dlatego dużo zależy od was i od tego w jakim kontekście tego użyjecie i co chcecie wyrazić 🙂

We used to be friends / We were friends.
– Kiedyś byliśmy przyjaciółmi. / Byliśmy przyjaciółmi.
Tak jak widzicie, kiedy w zdaniu jest “used to” to tłumaczymy to automatycznie na “kiedyś”. Więc sami możecie wybrać co wam bardziej pasuje do waszej wypowiedzi.


I used to dance a lot/ I danced a lot.

– Kiedyś dużo tańczyłam/ Dużo tańczyłam.
Pierwsze zdania mówi o tym, że kiedyś sporo tańczyłam, może chodziłam na jakieś zajęcia, a może po prostu dużo imprezowałam i tańcowałam, ale już tego nie robię 😀
A drugim zdaniem wyrazimy raczej to, że np. wczoraj albo na jakiejś ostatniej imprezie dużo tańczyłam. Raczej mówimy wtedy o jakiejś ostatniej aktywności. Ale znów, możemy coś do tego dodać i wtedy kontekst ulega zmianie,
np. I danced a lot at the wedding, it was awesome! / I danced a lot when I was young, now I quickly get tired.

We went fishing every Sunday/ We used to go fishing every Sunday.
– Jeździliśmy na ryby co niedzielę/ Kiedyś w każdą niedziele jeździliśmy na ryby.
W tym przypadku “every Sunday” pomaga nam przekazać to co mamy na myśli, lecz użycie “used to” od razu wskazuje na to, że kiedyś często to robiliśmy, ale teraz już nie. Użycie tu past simple może również oznaczać, że na przykład w ostatnim roku w każdą niedziele jeździliśmy na ryby, albo kiedy byliśmy na wakacjach, tylko wtedy przydałoby się to określić jakimś czasem- last year, last summer, on holiday itd.

Chcę wam przez to pokazać jak możecie operować zdaniami i ich częściami, aby jak najlepiej wyrazić siebie. Pamiętajcie też, że zawsze macie kilka opcji i możliwości na powiedzenie czegoś. Rzadko się zdarza, że opcja jest tylko jedna i jej musicie się trzymać 🙂 Grunt, aby zrozumieć jak możemy operować różnymi czasami i konstrukcjami, aby przekazać to co chcemy jak najlepiej.

Więcej przykładów użycia USED TO:

I used to like beetroots – Kiedyś lubiłam buraki.
I used to live in Barcelona, but now I live in Madrid. – Kiedyś mieszkałem w Barcelonie ale teraz mieszkam w Madrycie.
He used to hate his mother-in-law, but now they get on really well. – Kiedyś nienawidził swojej teściowej, ale teraz bardzo dobrze się dogadują.
They used to be together. -Kiedyś byli razem.
She used to be a good student. – Kiedyś była dobrą uczennicą.

3. WOULD- kiedy używamy?

Would używamy prawie tak jak used to, z wyjątkiem mówienia o stanach i emocjach. Czyli wyrażamy nim tylko czynności powtarzające się w przeszłości. Czasami możemy używać ich wymiennie, a czasami nadaje się tylko used to 🙂

Spójrzcie na przykłady poniżej:
I lived in Warsaw for many years, but I would always come home for Christmas. – Przez wiele lat mieszkałam w Warszawie ale zawsze wracałam na święta do domu.
I had one student who would always forget to do his homework until he didn’t pass to another class. -Miałam jednego ucznia, który zawsze zapominał odrobić swoją pracę domową, aż w końcu nie zdał do następnej klasy.
When I was at university, I would sleep until noons at the weekends. – Kiedy byłam na studiach, w weekendy zawsze spałam do południa.

Zwróćcie uwagę, że wszystkie te czynności ciągle się kiedyś powtarzały! Żadna z nich nie wydarzyła się tylko raz czy dwa, to była norma.

4. Jaka jest różnica między WOULD i USED TO?

Główna różnica między “would” i “used to” to, że “would” używamy do mówienia o sytuacjach i czynnościach, które były w kółko powtarzane, działy się wiele razy, lecz nie używamy go do mówienia o stanach, czyli nie możemy tego użyć z czasownikami stanu, a jedynie z czasownikami ruchu.
A “used to” używamy mówiąc o każdej dłuższej/ dłużej trwającej sytuacji i czynności z przeszłości, ale w tym również o tych powtarzających się sytuacjach oraz o stanach. Czyli więcej możliwości mamy z used to niż z would 🙂

Przykładowo, gdy użyjemy czasownika “live” mówiąc, że kiedyś mieszkałam w Barcelonie, to których struktur możemy tu użyć? Jednej konkretnej czy może obu?
I used to live in Barcelona or I would live in Barcelona?
Otóż, jedynie “used to” jest tu możliwe, dlatego, że ta sytuacja się w kółko nie powtarzała, ona po prostu kiedyś przez jakiś czas trwała.

W zdaniu “I would sleep until noons at the weekends when I was at uni” możemy użyć obu struktur, zarówno “would” jak i “used to”, ponieważ jest to czynność powtarzająca się.

Ale już w zdaniu “I used to have red hair” nie użyjemy “would”, ponieważ nie jest to nic co się powtarzało, tylko coś co mieliśmy kiedyś przez jakiś czas, no i jest to czasownik statyczny.

WOULD nie używamy z czasownikami stanu, takimi jak love, like, hate, not like, have

WOULD + INFINITIVE często używamy opowiadając historie z przeszłości

Więcej przykładów z WOULD

  • Every time he saw me, he would ask me weird questions.
  • Whenever he was angry, he would leave home and get drunk.
  • When I lived in London, I’d buy a coffee and croissant every morning.
  • When I was young, I would visit my grandmum very often and she’d always cook pancakes for me.
  • Every time I felt sick, my mum would take care of me.
  • When we were kids, we’d play lego and dolls almost every day.
  • I remember that when I was in primary school I would go out every day and stayed outside till late.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram