29 marca, 2020

Jak zacząć uczyć angielskiego online?

Po części jest to spowodowane epidemią i nakazem siedzenia w domu, a po części wynika to z braku czasu na dojazdy i po prostu wygody. Reagujemy na to co się dzieje wokół i szukamy nowych możliwości.

Dziś pokażę Wam jak sprawnie przejść z zajęć stacjonarnych na zajęcia online! Przyda się do dla tych co dopiero zaczynają przygodę z nauczaniem online, jak i tych którzy przechodzą z zajęć stacjonarnych i chcą zacząć uczyć angielskiego online 🙂

Podzielę się z Wami kilkoma konkretnymi wskazówkami i opowiem jak wyglądają zajęcia (w moim przypadku) języka angielskiego online.

Co znajdziesz w tym poście:

Do dzieła! 😀

Chcę uczyć angielskiego online, ale nie wiem jak zacząć

Jeśli jesteś właśnie tą osobą, która chciałaby zacząć uczyć języka angielskiego online, ale nie wie jak się za to zabrać, to jesteś w dobrym miejscu.
Zacznijmy od tego, że na prawdę nie jest to rocket science i nie ma czego się obawiać. Jest to fajna, sprawdzona i równie efektywna metoda nauczania jak ta standardowa (jedyny wymóg to oczywiście dobre połączenie internetowe).

Najlepiej jest pracować z kamerą, nie samym połączeniem głosowym, bo widzimy się wtedy na wzajem i przybliża nas to do realnych spotkań. Widzimy swoje reakcje, czy ktoś się skupia, czy nas słucha, czy jest zainteresowany, a może czegoś nie rozumie. Z twarzy możemy wyczytać prawie wszystko 🙂

Ucząc języka angielskiego online z pewnością musimy zadbać o to, aby nasz klient nie miał trudności z obsługą aplikacji, przez którą będziemy prowadzić zajęcia. A my jako nauczyciele, wcześniej powinniśmy też nauczyć się jak ona działa i jakie ma funkcje, aby z łatwością wprowadzić w nią kursanta.
Do samych aplikacji przejdziemy zaraz.

Na tą chwilę skupmy się na najważniejszych aspektach nauczania online, czyli metody, materiały i programy do komunikacji.

Pro tip: Za każdym razem sprawdźcie czy wasza kamera jest WYŁĄCZONA, do póki nie zaczniecie zajęć, bo różne nieprzewidziane rzeczy mogą mieć miejsce. A chyba wolimy unikać wpadek, niż w nie wpadać 🙂

wpadka w nauczaniu online

Przygotowanie do uczenia angielskiego online

Ważną rzeczą jest dobór materiałów i metod. Jak i z czego będziemy uczyć? Czy nasza forma nauczania ulegnie zmianie?
Ja podkreślę jeszcze tylko, że piszę w oparciu o swoje doświadczenie w nauczaniu angielskiego online głównie one-on-one i maksymalnie 3 osób w grupie.
W tym momencie prowadzę online 16 kursów języka angielskiego z różną częstotliwością.

W zależności od tego na jakich materiałach pracowaliście do tej pory, często można kontynuować bez konieczności ich zmiany. Podręczniki- zapewne każdy ma swój. Gotowe lekcje- są w PDF. Artykuły i czytanie- można skanować i przesyłać między sobą. Zadania gramatyczne- jest ich mnóstwo online, ale zawsze można też zeskanować lub przepisać. Dodatkowo wiele podręczników i innych książek do nauki ma swoje wersje elektroniczne wraz z zadaniami.

Ilość narzędzi w aplikacjach daje nam teraz bardzo dużo możliwości, więc materiały nie pownny stanowić tu dużego problemu, szczególnie jeśli korzystamy z różnych źródel i wykorzystujemy dużo filmików oraz handoutów online.

Jeśli chcemy być w miarę zabezpieczeni, przygotujmy sobie wcześniej taką bazę zadań, która będzie się nam powiększać z czasem sama i z pewnością służyć bardzo długo. Możemy tam wrzucać ciekawe strony z zadaniami online, artykuły, filmiki z YT, podcasty, gotowe lekcje PDF, czy inne przydatne narzędzia do zajęć.
Zerknij tutaj, może znajdziesz coś ciekawego dla siebie. Jest tam sporo materiałów do nauki.

Sporo ludzi wykorzystuje do takiej bazy chmurę lub dysk i trzyma tam wszystko. Wtedy bez problemu możemy korzystać z bazy na wszystkich urządzeniach i udostępniać je innym osobom 🙂

Na jakich materiałach najlepiej jest pracować ucząc angielskiego online?

Aplikacje do słówek

Ja wykorzystuję większość materiałów takich, jakich używam również na standardowych lekcjach. Nawet różne wycinanki i zadania na łączenie i gry ze słówkami można przenieść na zadanie online- mamy do tego narzędzia takie jak quizlet, czy kahoot. A nowe słówka wrzucam zawsze na bieżąco do zestawu danego kursanta- każdy ma swoje zestawy i foldery w Quizlecie.

W tej aplikacji lubię to, że zawsze jest pod ręką na wszystkich urządzeniach. Mam do tego dostęp ja i kursanci, można robić testy, grać w gry, odsłuchać wymowę i wybierać słówka, które sprawiają najwięcej problemów, aby ćwiczyć tylko je. Więcej o tej apce pisałam tutaj.

Quizlet w nauczaniu online
Aplikacja Quizlet, zakładka: learn

Gotowe lekcje

Ja na przykład przygotowuję swoje gotowe lekcje i wysyłam pliki PDF uczniom w trakcie lub przed zajęciami. Dzięki temu ja mam swoją kopię, a oni swoją i nie ma z tym najmniejszego problemu. Jeśli pracujemy na jakimś materiale video, to również przesyłam im linki (lub są one bezpośrednio w plikach PDF), i w momencie, którym oglądają muszą jedynie wyłączyć swój mikrofon (mute).

Inne, fajne gotowe lekcje możecie znaleźć na stronie ESLBrains– różne poziomy i tematyka do wyboru. Oraz u Beaty Topolskiej na stronie TrenerAngielskiego. Te są już zdecydowanie dla bardziej zaawansowanych uczniów.
Wszystkie oparte są na krótkim filmiku, skupiają się na danym słownictwie i mają zadania na speaking.

Oczywiście gotowych lekcji w internecie znajdziecie dużo, lecz ja polecam Wam te, które mi najbardziej przypadły do gustu. Pewnie jak trochę pogrzebiecie, znajdziecie masę innych materiałów podobnie przygotowanych 🙂

Co jeśli do tej pory korzystaliśmy głównie z podręczników?

podręczniki w nauczaniu

Jeśli korzystacie z podręczników, czy jakichś konkretnych książek i macie je wy, oraz kursanci, to bajka. Ale bywa tak, że nie każdy jest w posiadaniu książki. Wtedy możemy strony zeskanować, zgrać do komputera i wysłać pliki kursantom. Często też wydawnictwa mają wersje elektroczniczne, więc warto sprawdzić, szczególnie w tym okresie możemy liczyć na ich wielką pomoc w nauczaniu angielskiego online.

Ewentualnie, jeśli mamy jakieś książki, czy inne materiały u siebie na komputerze i nie chcemy wysyłać całych książek PDF to możemy podzielić plik PDF i wyodrębnić poszczególne strony. Ja tak czasami robię, gdy chcę pracować tylko na konkretnym rozdziale.
Możemy też użyć opcji udostępniania ekranu. Chyba w większości programów typu Skype mamy taką opcję.

Jak ćwiczyć czytanie na zajęciach online?

Czytanie na zajęciach online jest akurat bardzo łatwe i fajnie się sprawdza. Jeśli mamy zajęcia tylko z jedną osobą to śledzenie tekstu, czy powtórzenie jakiegoś fragmentu nie jest problemem. Każdy ma swoją książkę czy fragment na ekranie.

Do tego zadania fajnie się sprawdzają różne magazyny do nauki angielskiego takie jak:
-Newsweek LearningEnglish
Colorfulmedia English Matters
Większość z nich składa się z tesktu, zadań, kodów QR, które prowadzą nas bezpośrednio do odsłuchania plików audio, słowników i często też video. Możemy tu ćwiczyć prawie wszystkie funkcje, może z wyjątkiem typowej gramatyki 🙂

Mając kilka osób na jednych zajęciach najlepiej sprawdza się właśnie udostępnianie ekranu.
Kiedy na swojej przeglądarce, zdjęciu czy w książce PDF (na wszystkim co możesz otworzyć na swoim komputerze) mamy tekst i chcemy go pokazać pozostałym, włączamy udostępnienie ekranu i każdy widzi to co my. Wtedy możemy swoją myszką zaznaczać fragmenty tekstu, pokazywać co konkretnie i gdzie ma ktoś przeczytać. Dzięki temu, uczniowie się nie zgubią i nie będą tracić czasu na szukanie danego słówka lub fragmentu, bo będą widzieć to co wy im pokażecie.
Poniżej filmik demonstrujący jak wygląda udostępnianie ekranu.

Do czytania, osobom, które uczą na nieco wyższych poziomach polecam świeże artykuły z World News ze stron takich jak:
– BBC News
– Notes from Poland
– The Guardian
– New York Times News
– NBC News

Która aplikacja/program do prowadzenia zajęć języka angielskiego online sprawdza się najlepiej?

Ja aktualnie korzystam z aplikacji Zoom, z opcji Pro i jestem zadowolona. Nie przerywa mi połączeń, ma przydatne funkcje typu whiteboard, na którym zapisujecie to samo co na tablicy w trakcie lekcji i dodatkowo można to zapisać i potem przesłać jako plik (taka notatka z zajęć). Udostępnianie przeglądarki, ekranu, części ekranu, samego audio itd. Oczywiście mamy do dyspozycji też chat oraz kalendarz planowanych spotkań. I something extra- nagrywanie audio lub video z zajęć, jeśli komuś miałoby się przydać 🙂

Zoom

Skype używałam parę dobrych lat temu i z tego co pamiętam nie miał wtedy takich funkcji jakie ma teraz, ale mi (wtedy) wystarczało 🙂 Aktualna wersja jest bogatsza i nie ukrywajmy, że każdy ten program zna, więc będzie pewnie najłatwiejszy w obsłudze. Z tego co słyszałam i sama doświadczyłam, potrafi przerwać połączenie, gdy jest gorsze i ogólnie ma gorszą jakość połączenia niż Zoom. Dodatkowo, pamiętajcie, że te wszystkie aplikacje najlepiej działają w przeglądarce Google Chrome.

Pozostałe często używane programy to:
– Google Hangouts
Microsoft Teams
– Messenger
– Whereby (darmowe do 4 os.)
– Clickmeetings (polskie menu)

Podsumowując, czy warto uczyć angielskiego online?

Jeśli jeszcze się zastanawiacie czy warto uczyć języka angielskigo online, czy dacie radę, czy klienci to polubią i się przyzwyczają… to po prostu dajcie sobie i im szansę i spróbujcie! Nic Was to nie kosztuje, a może dzięki temu będziecie mogli spokojnie dalej zarabiać pieniądze, nie wychodząc z domu i jakoś sobie radząc w tej sytuacji.

Poza tym, jest to wciąż efektywna metoda nauczania! Mamy skarbnicę materiałów w Internecie, funkcje w naszych smartfonach i aplikacjach, które wiele rzeczy nam umożliwiają i ułatwiają. Nic, tylko próbować 🙂

Oczywiście wiem, że nie zastąpi to nam prawdziwych zajęć face to face, ale w tym dziwnym okresie musimy wychodzić przeciwnościom losu na przeciw. A jak już będzie po wszystkim, to może wiele osób zmieni podejście do tej metody i wręcz będzie wolało kontynuować uczenie się online. You never know.

Które z materiałów i metod podanych przeze mnie najbardziej przypadły Wam do gustu?
Czy zamierzacie spróbować uczyć online, czy może już zaczęliście?

Dajcie mi znać w komentarzach!

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram